Radzimy sobie ze stresem.

January 7, 2014

Większość z Was dopiero czekają najważniejsze mecze w życiu, ale graliście już też spotkania ważne na różnych etapach swoich karier. Trenerzy, rodzice, kibice oczekują od Was dobrej gry na wysokim poziomie, co u części zawodników powoduje niepotrzebny stres.

 

Pamiętajcie, że mecz to święto po tygodniu często ciężkich treningów. Nie pozwólcie, by nerwy popsuły ten ważny dzień, ale jeśli denerwujecie się przed występami podajemy Wam kilka pomysłów jak pozbyć się stresu przedmeczowego:

 

  1. Słuchajcie muzyki. Wielu zawodników słuchanie muzyki stosuje jako nieodzowny element przygotowania do meczu. Każdy musi dobrać własny rodzaj muzyki, który pozwoli mu się zrelaksować.

  2. Wysypiajcie się. Odpowiednia dawka snu jest bardzo ważna, gdyż redukuje on stres i dodaje energii. Osoby zmęczone łatwiej poddają się zdenerwowaniu.

  3. Jedzcie zdrowo. Odpowiednie odżywianie wzmacnia Waszą odporność na stres i podobnie jak sen dodaje energii do aktywności fizycznej. Pamiętaj aby być odpowiednio nawodnionym i jeść węglowodany przed meczem. Owoce i warzywa dostarczą Ci z kolei niezbędnych witamin, a Ty będziesz czuł się lepiej fizycznie co pozwoli Ci być lepiej przygotowanym do meczu.

  4. Rytuał przedmeczowy. Opracuj swój rytuał, który będziesz powtarzał przed każdym meczem. To pomoże Ci być zrelaksowanym i pozostać skupionym. Pisząc rytuał na myśli mamy choćby sposób rozgrzewki przedmeczowej jak oddawanie kilku/kilkunastu rzutów ze swoich ulubionych pozycji lub w określony sposób.

  5. Wyobraź sobie siebie realizującego cele na boisku. Zamknij oczy przed wyjściem z szatni i wyobraź sobie siebie w określonych sytuacjach na boisku, które wykonujesz perfekcyjnie. Przypomnij sobie swoje udane mecze/akcje. Radość z zespołem po wygrany meczu czy wykonanym ćwiczeniu. Nie jest ważne czy Twoim celem, który sobie wyobrazisz będzie wygrany mecz czy granie powyżej swojego poziomu. Wyobraźnia pomoże Ci skupić się na meczu.

 

Na podstawie artykułu z portalu CoachUp.

Please reload

Copyright by MLG 2012. All rights reserved