Pracujemy na sukces.

January 8, 2014

Trenerów młodych sportowców nic nie martwi tak jak utalentowani zawodnicy, którzy nie wkładają w treningi pracy i marnują swoje duże możliwości. Jest wielu graczy, którzy uważają że sam talent zaprowadzi ich w wymarzone miejsce w wybranej dyscyplinie.
 
Niektórzy mają też bardzo ograniczone wymagania i często do pełnego samozadowolenia wystarczy im ograć słabszego od siebie kolegę podczas treningowej rywalizacji. Inni za szczyt sukcesu uważają zdobycie tytułu najlepszego strzelca w kategorii U14, kolejni dostanie się do kadry swojego regionu. Są to dla wielu punkty kulminacyjne. Czują się oni już tak dobrzy, że ich wkład w dalszy rozwój jest minimalizowany.
 
Tim Notke powiedział, że „Ciężka praca pokona talent, jeśli talent nie jest gotowy ciężko pracować”, a jego cytat jest dziś bardzo chętnie powszechnie stosowany nawet jako slogan reklamowy. Każdy trener zna niestety z doświadczenia wiele przypadków potwierdzających te słowa.
 
Swoim zawodnikom często powtarzam, by każdy ich mały sukces był tylko przystankiem/etapem na drodze do osiągnięcia celu i żeby nie osiągali pełnego zadowolenia z wdrapania się na zaledwie jeden czy drugi szczebelek wysokiej drabiny. Ci, co słuchają i słyszą z reguły pną się ku górze. Ci, którzy chcą sukcesu po jak najmniejszej linii oporu zazwyczaj tkwią w miejscu aż wreszcie spadają w dół.
 
Koszykówka to gra błędów. Jeśli nie próbujesz to ich nie popełniasz. Jeśli ich nie popełniasz to nie masz szans na wyciąganie wniosków i uczenie się. Zwróćcie uwagę jak wielu zawodników ze strachu przed popełnieniem błędu nie podejmuje ryzyka, nie oddaje rzutów, nie bierze ciężaru gry na siebie, a i tak paradoksalnie popełnia dużo strat.
 
Inteligentny zawodnik wie, że jego ciężka praca przyniesie efekt, że trenuje dla siebie. Dla osiągnięcia wytyczonych sobie celów i nawet jeśli ich z różnych przyczyn nie osiągnie to nie będzie mógł mieć do siebie w przyszłości pretensji, że nie próbował.
 
Ci, którzy tego nie rozumieją przeszkadzają tym, którzy chcą coś osiągnąć.
 
Legenda baseball’a, Babe Ruth powiedział że niezwykle ciężko pokonać osobę, która nigdy się nie poddaje.
 
Wielu zawodników z Michaelem Jordanem włącznie ponosiło wiele porażek zanim odniosło sukces. Legenda Jordana jest wciąż żywa, a on sam mówi o tysiącach przestrzelonych przez siebie rzutów. Czy gdyby załamał się tymi niecelenymi próbami i je rozpamiętywał, moglibyśmy dzisiaj wspominać jego wielkie osiągnięcia strzeleckie?
 
Pamiętajcie, że wiara w siebie, ciężka praca, wola walki i zaangażowanie to minimum 50% (może nawet więcej) Was jako zawodnika. Możecie dzisiaj wykonywać dany element gorzej od kolegi, rywala na parkiecie, ale jeśli będziecie ciężko nad nim pracować żeby się doskonalić, a Waszą grę cechować będzie zaangażowanie i nieustępliwość to prędzej czy później osiągnięcie swój cel.
 
Kierujcie się tymi wskazówkami nie tylko w sporcie, ale i codziennym życiu wchodząc jak najwyżej po drabinie prowadzącej do realizacji własnych marzeń.

Please reload

Copyright by MLG 2012. All rights reserved